Radeckého pochod životem

Praha (Praha)

Akce se koná: 9.10.2020

Místo konání: Divadlo Karla Hackera Praha Kobylisy Začátek 19.30

Web akce: https://goout.net/cs/divadlo…

Podrobnosti:

Hru napsal a režíruje Jan Brabenec
Hrají členové divadelního souboru 4generace
O inscenaci:

Unikátní interpretace vojenské kariéry maršála Radeckého, nejslavnějšího vojevůdce narozeného v Čechách

Hra Radeckého pochod životem zachycuje významné mezníky vojenské kariéry nejslavnějšího vojevůdce narozeného v Čechách a sloužícího neuvěřitelných 72 let, Jana Josefa Václava Radeckého. Tento muž měl mnoho důležitých a pro kariéru slavného vojevůdce nutných vlastností, ale také pár neméně důležitých lidských slabostí, mezi které patřila karetní vášeň, hazard a ženy. Právě tyto slabosti jsou ve hře akcentovány a vytvářejí zápletku a velkou otázku, zda se Radecký nechá pohřbít v císařské hrobce anebo vlastně doslova prodá svoji tělesnou schránku bohatému židovskému dodavateli eráru, panu Josephu Gottfriedu Pargfriederovi, pro jeho horu hrdinů – Heldenberg.

Hlavní postavou ale není ve své době velmi mocný muž, maršál Radecký, nýbrž jeho osobní sluha Vencl, který ho provází životem, a především svými glosami ukazuje poněkud neslavnou tvář doby – hrůzných dobyvatelských válek, národního osvobození Italů (Risorgimento), korupčních obchodů s vojenským erárem a zejména soukromý život Radeckého.

Po celou dobu doprovází maršála také komtesa von Ewigkeit-Smrt, která spolu s vojevůdci oslavuje vítězství, „kosí“ vojáky, je ke všemu svolná, a nakonec laskavě a s pochopením pro svého hrdinu odvádí Radeckého do věčnosti. Věhlasný vojevůdce, přemožitel Napoleona, přesto zůstává nesmrtelným alespoň prostřednictvím díla hudebního skladatele Johanna Strausse st., který složil skladbu s názvem Radecký banket marsch